Community, Economic and Workforce Development Steering Committee

Responsible for all matters pertaining to housing, community and economic development, public works, and workforce development including the creation of affordable housing and housing options for different populations, residential, commercial, and industrial development, and building and housing codes.

Learn More

Chair

Joseph Wood County Judge Washington County, Arkansas

Vice Chair

Tony Guillory Police Juror Calcasieu Parish, Louisiana
Jim McDonough Commissioner Ramsey County, Minnesota
Larry Nelson Supervisor Waukesha County, Wisconsin (Housing)
Jimmy Odom Associate Commissioner Cass County, Missouri
Martha Schrader Commissioner Clackamas County, Oregon

Subcommittee Chair

John O'Grady Commissioner Franklin County, Ohio (Economic Development)
Kathryn Starkey Commissioner Pasco County, Florida (Work Force)

Subcommittee Vice Chair

Kevin Austin County Commissioner Yadkin County, North Carolina
Monique Baker McCormick Commissioner Wayne County, Michigan
Jesse Brewer Commissioner Boone County, Kentucky
Jason Brookins Director of Information Technology Clayton County, Georgia
Pamela Lancaster Supervisor Hall County, Nebraska (Work Force)
Drucilla Russ-Jackson Commissioner Sumter County, Alabama
Ilene Shapiro County Executive Summit County, Ohio
Anthony Trotman Assistant County Manager Mecklenburg County, North Carolina
Robert Wilson County Administrator Cass County, North Dakota

Member

Crystal Abers Director of Economic Development, Planning & Tourism Cattaraugus County, New York
Ken Alexander Councilman Hamilton County, Indiana
Carl Anderson Council Member Erie County, Pennsylvania
Thomas Arnone Freeholder Director Monmouth County, New Jersey
Steve Balich Board Member Will County, Illinois
Jason Berry County Administrator Washington County, Virginia
Emily Bonilla Commissioner Orange County, Florida
Kevin Boozel Commissioner Butler County, Pennsylvania
Timothy Boyd Commissioner Hamilton County, Tennessee
Samuel Bradford Commissioner Chambers County, Alabama
John Cagnolatti Council Member Ascension Parish, Louisiana
Mark Campbell Supervisor Webster County, Iowa
Candy Carlson Supervisor Tehama County, California
Tarenia Carthan Commissioner Douglas County, Georgia
Richard Cimino Commissioner Grand County, Colorado
Rod Cleveland Commissioner Cleveland County, Oklahoma
Michelle Coldiron Commissioner Monroe County, Florida
Angela Conley Commissioner Hennepin County, Minnesota
Christopher Constant Assembly Member Anchorage Municipality, Alaska
Ian Coyle County Administrator Livingston County, New York
Michael Crabtree Commissioner Scioto County, Ohio
Kathy Dahlkemper County Executive Erie County, Pennsylvania
Ralph Davis Commissioner Campbell County, Tennessee
Derrick DeGroot Commissioner Klamath County, Oregon
Mya DeLong Assembly Member City and Borough of Wrangell, Alaska
Jerry Doucette Commissioner Alger County, Michigan
Chris Duroy Commissioner Marshall County, Oklahoma
Rick Dyer Commissioner Jackson County, Oregon
Jared Evans Council Member Indianapolis and Marion County, Indiana
Xochitl Flores Bureau Chief Cook County, Illinois
Sara Folsted County Administrator Rice County, Minnesota
Lena Fowler Supervisor, District 5 Coconino County, Arizona
Darin Fowler Commissioner Josephine County, Oregon
Sean Frantom Commissioner Augusta-Richmond County, Georgia
Steve Gallardo Supervisor Maricopa County, Arizona
Frank Garcia Commissioner Ottawa County, Michigan
David Gomez Supervisor, Chair Greenlee County, Arizona
Jessica Haire Council Member, District 7 Anne Arundel County, Maryland
Sue Hansen Commissioner Montrose County, Colorado
Brenda Hanten Commissioner, Chair Codington County, South Dakota
Donald Hart Supervisor Pearl River County, Mississippi
Mark Higgins Commissioner Centre County, Pennsylvania
Toni Holmes Director, Department of Talent Management Rockdale County, Georgia
Scott Hutsell Commissioner Lincoln County, Washington
Scott Ingmire Planning Director Madison County, New York
Shawn Jackson Supervisor Elect Warren County, Mississippi
Mark Jacobs Director of Workforce Services Dakota County, Minnesota
Amanda Koch Board Member Will County, Illinois
Jennifer Kreitz Supervisor Mono County, California
Gary Larrowe County Administrator Botetourt County, Virginia
Jeanie Lauer County Legislator Jackson County, Missouri
Elisabeth Lawrence Commissioner Summit County, Colorado
Scott Lemley Assessor Wetzel County, West Virginia
Debra Lucero Supervisor Butte County, California
Merceria Ludgood Commissioner Mobile County, Alabama
John Michael Major Councilman Vermillion County, Indiana
Demarcus Marshall Commissioner Lowndes County, Georgia
Daylon Martin Commissioner Jones County, Georgia
Demond Mason Commissioner Newton County, Georgia
Michael McGinley Commissioner Beaverhead County, Montana
Bart Mercer Commissioner Elmore County, Alabama
William Miller Commissioner Oakland County, Michigan
Shawn Milne Commissioner Tooele County, Utah (Work Force)
Tyrone Moye Commissioner Clarke County, Alabama
Joe Mullins Commissioner Flagler County, Florida
Michael Norton Supervisor Winnebago County, Wisconsin
Julie Olson County Councilor Clark County, Washington
Pat Oman County Administrator Mille Lacs County, Minnesota
Oliver Overton Police Juror Rapides Parish, Louisiana
Emma Pinter Commissioner Adams County, Colorado
Jonathan Pitts Commissioner Jones County, Georgia
Agnes Queen Commissioner Lewis County, West Virginia
Rhondel Rhone Commissioner Clarke County, Alabama
M. Larry Richard Parish President Iberia Parish, Louisiana
Jeannie Rickman Assistant County Administrator Marion County, Florida
Obbie Riley Supervisor Neshoba County, Mississippi
Michael Rivera Commissioner Berks County, Pennsylvania
Mary Ross-Cunningham Board Member Lake County, Illinois
Jennifer Rutledge Director of Legislative Affairs/County Clerk Rockdale County, Georgia
Daniel Saieed Director of Development Hamilton County, Tennessee
Koran Saines Supervisor Loudoun County, Virginia
Matt Scarfo Commissioner Union County, Oregon
Daniel Schmitt Supervisor Henrico County, Virginia
Daniel Schmitt Supervisor Henrico County, Virginia
Mark Scott Commissioner Randolph County, West Virginia
Daryl Seymore Supervisor Navajo County, Arizona
Joe Shirley Supervisor Apache County, Arizona
Youn Sim Sustainability Officer Los Angeles County, California
Rebecca Skinner Assembly Member Kodiak Island Borough, Alaska
Craig Smith Police Juror Rapides Parish, Louisiana
Danny Smith Supervisor Graham County, Arizona
James Sneed Commissioner Tipton County, Tennessee
Richard Snelgrove Council Member Salt Lake County, Utah
Monica Sparks Commissioner Kent County, Michigan
Gabriel Spencer Assessor Skamania County, Washington
Joe Stevens Commissioner Dickinson County, Michigan
Jack Swanson Commissioner Roseau County, Minnesota
Libby Szabo Commissioner Jefferson County, Colorado
Jerry Taylor Commissioner Garfield County, Utah
Lianne Thompson Commissioner Clatsop County, Oregon
Clint Tracy Presiding Commissioner Cape Girardeau County, Missouri
Dwight Van de Vate Director of Community Development Knox County, Tennessee
Stan VanderWerf Commissioner El Paso County, Colorado
Matthew Veitch Supervisor Saratoga County, New York
Patricia Ward Community Development/Housing Director Tarrant County, Texas
Randy Wendling Commissioner Sweetwater County, Wyoming
Ernestina Wenger Councilwoman at-Large Elkhart County, Indiana (Economic Development)
Laura Wheeler Auditor Pulaski County, Indiana
Denise Winfrey Commissioner Will County, Illinois
Roderick Woullard Supervisor Forrest County, Mississippi
Stephanie Wright Council Member Snohomish County, Washington
Harold Young County Administrator Orangeburg County, South Carolina
Rashad Young City Administrator District Of Columbia, D.C.